pompa ciepła zamias...
 
Notifications
Clear all

pompa ciepła zamiast węgla


berwe
(@berwe)
Użytkownik
Dołączył: 2 miesiące temu
Posty: 2
Topic starter  

Czy ta pompa ciepła to faktycznie taki cud? – Ceny węgla poszybowały już chcą 2 tysiące za tonę, czas na oze i inwestycję w pompę ciepła. Jak zabrać się do montażu, przystosowania domu do montażu? Czy na jakieś wsparcie mógłbym liczyć z unii? Mam budynek taki z lat osiemdziesiątych, nieduży 180 metrów i niestety kociołek na ekogroszek. Szczerze mam dość babrania się w węglu, który jest już horrendalnie drogi. Będę wdzięczny za podpowiedz i celne uwagi.


Cytat
lukamo
(@lukamo)
Użytkownik
Dołączył: 1 rok temu
Posty: 6
 

Jestem właścicielem domu wyposażonego w pompę ciepła. Już po całym sezonie grzewczym 2010/2021 wiec trochę podliczyłem – a co ważne mam też 10 kwp instalacji na dachu. Dom 10 letni dobrze ocieplony z podłogówką. Ja nie musiałem za dużo robić, bo budynek w dobrej kondycji. Ale ty będziesz musiał trochę zainwestować przede wszystkim w uszczelnienie. Cały system montował mi technik z Synergio – fotowoltaika panele LG i pompa powietrzna Daikin, z podgrzewaniem wody. Zaproś ekipę do domu niech obejrzą obiekt, pomierzą, zadbają mostki cieplne i będziesz wiedział jakie działania są konieczne aby mieć oszczędne ogrzewanie. Ja po całym roku na funkcjonowanie domu jestem w szoku, bo wydałem o 80% mniej niż wcześniej paląc węglem i biorąc prad z sieci, aktualnie prąd 0 zł. Także uważam, że to technologia przyszłości, warto, gdyby jeszcze sąsiedzi tez poszli po rozum do głowy, bo mieszkam na osiedlu domków – z historią – to wieczorem można by pójść na spacer. Teraz kiedy węgiel i gaz są tak drogie wymiana urządzeń nastąpi szybciej i będzie można wieczorem pospacerować. To dobra i przyszłościowa inwestycja.


OdpowiedzCytat
Heniek
(@heniek)
Użytkownik
Dołączył: 5 dni temu
Posty: 5
 

Też mam nadzieję, że będzie przybywać instalacji z pompą ciepła, zamiast na węgiel. Powinien w tym pomóc, program dofinansowania do tego typu instalacji, który ma ruszyć od połowy 2022 roku. My na pompę zdecydowaliśmy się już 2 lata temu i to była nasza najlepsza decyzja. Mamy pompę Estia firmy Toshiba HVAC. Pompa jest wygodna w użytkowaniu, bezpieczna, ekologiczna i ekonomiczna, praktycznie bezobsługowa. Oczywiście bardzo wydajna, nowoczesna, pracuje bezawaryjnie.


OdpowiedzCytat
Share: