Notifications
Clear all

Kominek


tel
 tel
(@tel)
Użytkownik
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 137
Topic starter  

Zamierzam miec w domu kominek (ok. 10 kW). Tradycyjny bez plaszcza wodnego i rozprowadzenia powietrza. Przepalany sporadycznie (aczkolwiek w przyszlosci z powodu biedy nie wykluczam czestszego uzytkowania).
Troche postudiowalem i biore pod uwage narozny lub trzyszybowy, z kurtyna powietrzna, bezrusztowy i obity materialem, ktory bedzie dluzej oddawal cieplo. Na ten moment w gre wchodza UNICO i DEFRO.
Interesuja mnie doswiadczenia aktualnych uzytkownikow, ktorzy maja ktorys z w/w systemow w swoich kominkach. Np. maja trzyszybowy, ale by go zamienili na narozny bo cos... Maja kurtyne, ale nie dziala... Moze bezrusztowy jest do niczego... itp. A moze jest jeszcze cos, co trzeba brac pod uwage?
Przejrzalem kilka watkow i oszczedzajac Wasz czas na kilka rozterek odpowiem sobie sam:
Nie, nie chce kominka na gaz
Nie, nie chce biokominka
Nie, nie interesuje mnie czy zakaza palenia w kominku drewnem
Nie, nie zamienie go na telewizor i akwarium
Nie, nie szkoda mi kasy
Tak, chce miec kotlownie w salonie
Tak, chce miec w domu robactwo (kiedys trzeba sie zaczac z nimi oswajac)


Cytat
Fermel
(@fermel)
Użytkownik
Dołączył: 2 lata temu
Posty: 138
 

10 kW to na bank zbyt duży. Takiej mocy nie robi się nawet pieców do ogrzewania całego dużego domu. Kominek dobiera się do kubatury ogrzewanego pomieszczenia. Jeżeli będzie stał w salonie ok. 40 m.kw. to 3.5 kW w zupełności wystarczy. Inaczej - jeżeli będziesz w nim palił na 80%-90% mocy ugotujecie się w salonie, jeżeli będziesz go przyduszał i palił na 20% to będzie ci kopcił, będzie osadzać się sadza w kominku i kominie.

Jako dodatkowe ogrzewanie dobrze jest zastanowić się równiez nad piecem nadmuchowym https://iwonapellets.pl/kategorie/nagrzewnice-powietrza-na-pellet-piece-nadmuchowe


OdpowiedzCytat
Share: